Cviky na břicho

Hubnutí břicha

V dnešní době je velice snadné nabrat nějaké to kilečko navíc. Aby taky ne, vždyť ze všech stran se na nás hrnou nejrůznější dobroty, sladké, slané, tučné, chutné a je tak snadné podlehnout vábení chuťových pohárků a nadlábnout se.

K nespokojenosti se svou vlastní postavou se ještě velmi často přidá vyčerpanost, častá únava, způsobená nesprávnou stravou a nedostatkem pohybu. Toužíte zhubnout, mít krásné ploché břicho a cítit se fit? Když se na to vrhnete z toho správného konce, není to zas až tak těžké. Stačí jen mít motivaci, chuť a jde to skoro samo.

Ploché břicho se v posledních dekádách stalo jakýmsi symbolem zdravého životního stylu, možná právě proto, že se jedná o celkem problematickou partii, kde se snadno hromadí podkožní tuk a to u obou pohlaví.

Než se vrhnete po hlavě do posilovny s myšlenkou sedřít ze sebe kůži a cvičit do ztráty vědomí, tak zadržte, nemá to cenu. Stejně tak nepomůže vrhnout ledničku z okna s vidinou asketického života a čerpání energie z prány. V obou případech byste se jen zbytečně trápili bez viditelného výsledku a navíc to není zdravé.

Stravování

Pokud vás tedy zajímá, jak zhubnout břicho, musíte na to jít od píky. Základ všeho je správná strava. Rozhodně nepomohou drastické diety, nebo snad hladovky. Při nedostatku živin se tělo začne bránit a bude se snažit si co nejvíce uložit do zásoby.

Důležité je dodržovat několik jednoduchých pravidel správného a zdravého stravování. V první řadě, nedržte hladovku, při nedostatku živin se tělo brání tím, že se snaží si všechno ukládat do zásoby, zpomalí se metabolismus a hubnutí břicha se vám dařit nebude.

Správný jídelníček by neměl obsahovat rafinované cukry, tučná jídla, není dobré ani bílé pečivo. Změna jídelníčku je velice důležitá, a není to nepřekonatelný problém. Stačí postupně měnit své zvyky. Z počátku stačí jen k snídani si dát místo chlebu se salámem pár jablíček a ovesné vločky. Za nějakou dobu si na to zvyknete a zbytek už půjde sám od sebe.

Stejně jako není dobré hladovění, tak ani přejídání nesvědčí. Považuje se za vhodné jíst menší porce vícekrát za den. Zařaďte do jídelníčku spousty ovoce a zeleniny. Vláknina zajišťuje správnou funkci metabolismu.

Bílé pečivo nahraďte celozrnným. Vyhýbejte se sladkostem a instantním pokrmům, stejně tak pravidelné návštěvy fastfoodů vám mohou boj o ploché břicho velice snadno překazit.

Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim, voda je startér metabolismu a pomáhá vylučovat odpadní látky z těla. Výborný je i zelený čaj a svým způsobem i káva, protože kofein je známý a oblíbený stimulant.

Cviky na hubnutí břicha

Zkracovačky

Určitě je znáte pod názvem „sedy-lehy“, jedná se o velmi rozšířený, ale ne úplně správný název. Je dobré vědět, že se nejedná o nejúčinnější cvik na hubnutí břicha, ale jeho provedení je velice jednoduché, nepotřebujete k tomu nic kromě svého těla a jedná se o velmi dobrý cvik do začátků hubnoucí mašinérie. Mějte na paměti, že důležitější, než počet opakování jakéhokoliv cviku, je správnost provedení. Cvik provádíme vždy na rovném povrchu. Ideální je na koberci, dece nebo karimatce.

Provedení je následující:

 1. Lehneme si zády na zem, pokrčíme kolena a chodidla položíme na zem. Důležité je nezapírat si nohy o stůl, žebřiny apod. Účinnost cviku by se vytratila a jen bychom si ničili záda. Jednou z možností je položit si nohy např. lýtkami na lavičku, aby stehna svírala se zemí pravý úhel. Ruce spojíme za hlavou, ale nikdy netlačíme, ani si jimi nijak nepomáháme při zvedání.
 2. Postupně tahem se začneme zvedat, jakoby rolovat, napřed hlavu, ramena, lopatky. Bederní oblast páteře zůstává nehnutě na zemi. Po celou dobu cvičení máme zatažené břicho.
 3. Opakujeme

Nezapomínejme ani na správné dýchání, při pohybu nahoru vydechujeme a při spouštění nádech.

Nůžky

Tento cvik je velice jednoduchý, nicméně se ale při něm pěkně zapotíme. K provádění tohoto cviku na břicho stačí opět jen rovný povrch, nejlépe koberec nebo karimatka.

 1. Lehneme si na podlahu, buď se podepřeme lokty, nebo ležíme zády na zemi, ruce podél těla.
 2. Napneme celé tělo, zvedneme nohy těsně nad zem, špičky tlačíme dopředu.
 3. Kmitáme nohama přes sebe, jakoby „stříháme“. Překřižujeme tak, že je jedna noha nad druhou a naopak.

Pokud se nám zdá cvik příliš náročný, můžeme si lehce ulehčit tím, že nohy zvedneme o něco výše. Opět nezapomínáme na pravidelné dýchání.

Plaňky

Tímto cvikem zapojíte kromě břišních svalů i jiné partie. Zvýšíte tak spalování tuků. Tohle cvičení má několik fází, se zvyšující se obtížností.

 1. V počáteční fázi si lehněte na břicho, podepřete se lokty a koleny. Vydržte v této poloze alespoň třicet sekund a poté si dejte zhruba minutu pauzu. Opakujte 5x.
 2. V druhé fází se již nezapíráte koleny, ale špičkami. Opět se zvednete s pomocí loktů a snažíte se vydržet alespoň třicet vteřin, pak následuje minutová pauza. Opakujte 5x.
 3. V závěrečné fázi zapřete ruce stejně, jako byste chtěli provádět kliky. K zapření nohou použijte fitness balón, nebo třeba židli.

Jízda na kole

Cyklistika je také na spalování tuků v oblasti břicha prospěšná, ale v tomhle případě nikam nepojedeme. Tímto cvikem si procvičíme několik svalových partií, ale co je důležité, tento cvik je považován za nejefektivnější na hubnutí břicha.

 1. Lehneme si na měkkou podložku, záda máme rovná a ruce podél těla.
 2. Střídavě přitahujeme kolena co nejblíže k břichu, přičemž druhá noha je propnutá mírně nad podložkou. V podstatě napodobujeme šlapání na kole.
Cviky na břicho
(1236 hlasů, průměr 9.2 z 10)
TOPlist