Cviky na břicho

Jídelníček na hubnutí břicha

Existuje mnoho účinných diet, ale je složité se v nich vyznat a oddělit je od těch, které nefungují. Pokud ale chcete zhubnout trvale, žádné diety ani nejsou potřeba. Jde jen o to sestavit si zdravý a vyvážený jídelníček, který budete opravdu dodržovat. Vzorový jídelníček na hubnutí břicha najdete na konci této stránky. Nejdříve se ale zaměříme na obecná doporučení:

Kdy a jak se stravovat?

Pro rychlé hubnutí břicha je důležitý pravidelný stravovací režim stejně jako cvičení samotné. Pokud se naučíte jíst pravidelně, tělo nebude muset ukládat energii „na horší časy“ v podobě podkožních tukových polštářů. Proto je tak nesmírně důležité nehladovět, ale naopak jíst vždy v pravidelném čase a to v 5 až 6 denních dávkách. Mezi jednotlivými jídly udržujte tří až čtyř hodinové odstupy. Časové odstupy jsou alfou a omegou zdravého hubnutí. Pokud totiž jíte moc brzy po sobě, tělu je neustále dodávána energie ze stravy, a proto nečerpá záložní energii. To znamená, že se tukové zásoby nebudou ztenčovat. Naopak dlouhý časový rozestup mezi jídly (hladovění) je také špatný, protože při něm dochází k rozpadu svalové tkáně, což může mít za následek nejen nevzhlednou postavu, ale také bolesti hodně namáhaných oblastí, například zad. Na jídlo si najděte dostatek času. Nás mozek si totiž zasycení neuvědomí ihned. Trvá mu to zhruba 10 až 15 minut. Pokud jíte příliš rychle, může se stát, že sníte příliš mnoho potravy a místo nasycení se přejíte. Větší jídla dne, tedy na snídani, oběd a večeři, byste měli konzumovat déle jak 15 minut. Svačinku si pak vychutnáváte podobu alespoň pěti minut.

Jak zhubnout když mám pořád pocit hladu

Cítíte se stále hladoví, i když jste se zrovna najedli? Pocit hladu lze naštěstí jednoduše snížit. Dopřávejte si ke každému jídlu dostatek ovoce a zeleniny. Když před každým jídlem sníte misku zeleniny, zasytíte si žaludek a sníte jen tolik jídla, kolik jej skutečně potřebujete. Zeleninu si můžete dopřávat prakticky po celý den jako takový SOS prostředek na zahnání hladu. Vaše strava by měla být z 30% složená právě z ovoce a zeleniny, jelikož jde o dobrý zdroj vitamínů, vlákniny a minerálů. Přirozenou potřebou těla je pocit zaplněného žaludku, proto vás tak často honí mlsná. Vaše tělo ale nerozlišuje, zda jste si žaludek naplnili cukrovím, přílohami nebo ovocem a zeleninou. Když doplníte talíř větším množstvím zeleniny, budeme si moc dát méně přílohy a tím se sníží váš kalorický příjem. Budete hubnout, ale nebudete mít pocit hladu a zároveň nebudou chybět vašemu tělu žádné důležité vitamíny ani minerály.

Bílkoviny ve vašem jídelníčku

Hlavně ráno a v poledne naše tělo potřebuje bílkoviny. Nejlépe je tělu budete dodávat v podobě mléčných výrobků, ryb, vajec či libového masa. Bílkoviny jsou důležitým stavebním materiálem pro tvorbu svalové hmoty, která zpevňuje naší postavu a dodává jí tak svůdné a sexy křivky. Čím více svalové hmoty naberete, tím rychleji budete hubnout! Svalová hmota totiž napomáhá většímu spalování přijaté energie a menšímu ukládání tukových zásob. Zhruba 20% stravy by mělo být zastoupeno právě bílkovinami, aby vaše svaly mohly růst.

Jíst sacharidy a přesto hubnout v pase?

I sacharidy jsou pro správnou výživu nezbytné, protože dodávají tělu tolik potřebnou energii. Nejvhodněji se tělu dodávají v podobě tmavého pečiva, obilovin, müsli, rýže, těstovin či brambor. Dávejte si ale pozor, kdy potravu bohatou na sacharidy konzumujete. Nejlepší čas, kdy doplňovat sacharidy je začátek dne. Měly by být proto pravidelnou součástí snídaně a pak i oběda, protože tělo bude těžit z této energie i po zbytek dne. Zato pak k večeři je konzumace většího množství sacharidů krajně nevhodná, protože se očekává, že tělo bude večer odpočívat. Optimální večeří je proto jídlo s dostatkem bílkovin doplněné o zeleninu.

Týdenní jídelníček na hubnutí

Pondělí

  1. Snídaně - voda s citrónem, celozrnný rohlík, plátek sýra Gouda, plátek dušené kvalitní šunky, rajčata
  2. Svačina - sklenice neslazené vody, jablko a müsli tyčinka
  3. Oběd - sklenice vody, grilované kuřecí prso s curry rýží a zeleninovým salátek s ředkvičkami
  4. Svačina - mrkvová šťáva
  5. Večeře - sklenice vody, ledový salát s lososem, rajčaty a sýrem Cottage

Úterý

  1. Snídaně - vlažná voda s citrónem, neslazený zelený čaj, kváskový chléb, česneková pomazánka z tvarohu, kuřecí šunka
  2. Svačina - sklenice vody, jogurt s müsli, kiwi
  3. Oběd - sklenice vody, bramborové šišky ze špaldové mouky v omáčce s tvarohu a medu s borůvkami
  4. Svačina - chia semínka v okurkové šťávě
  5. Večeře - pečené kuřecí stehno a fenyklový salát se žlutými rajčaty

Středa

  1. Snídaně - vlažná voda s citrónem, banánové lívance s celozrnné mouky, jablka v medu a skořici
  2. Svačina - sklenice vody, ovocný salát s tvarohem a rozinkami
  3. Oběd - tuňáková pizza s mozzarelou a černými olivami
  4. Svačina - Caesar salát
  5. Večeře - Tři druhy salátu s kozím sýrem, červenou řepou a piniovými semínky

Čtvrtek

  1. Snídaně - vlažná voda s citrónem, banánové muffiny, hrst lesního ovoce
  2. Svačina - sklenice neslazené vody, avokádovo-vanilkové smoothie
  3. Oběd - vepřový plátek dušený na žampiónech s kuskusem, salát s paprikou a kukuřicí
  4. Svačina - RAW mrkvové hranolky s jogurtovým dipem
  5. Večeře - Caprese salát

Pátek

  1. Snídaně - vlažná voda s citrónem, jogurt s kozího sýra, chia semínka, tmavá bageta, okurka
  2. Svačina - jahodovo-malinové smoothie
  3. Oběd - losos s červenou čočkou a RAW omáčkou ze zakysané smetany a kopru
  4. Svačina - Seychellský salát
  5. Večeře - kuřecí nudličky se salátem z rukoly, slunečnicových semínek, rajčat a žluté papriky

Cviky na břicho
(1236 hlasů, průměr 9.2 z 10)
TOPlist